Инж. Недев, „Хидрострой“ АД е сред най-авторитетните компании, които участват във форума. Защо решихте да се включите?
Ние сме тук, за да подкрепим строителното инженерно образование, да помогнем на младите хора да се ориентират за бъдещото им професионално развитие и да видим какво предлагат другите строителни фирми. Чудесно е, че на изложението са представени щандове на едни от най-големите компании у нас, защото това дава шанс на бъдещите инженери да открият своята фирма, в която да работят, след като завършат. Надявам се да се реализират в страната, а не, след като получат своята подготовка в университета и натрупат професионален опит в българските компании, да търсят реализация на уменията си в чужбина. Ние искаме студентите да се развиват, да останат тук и да ги приобщим към строителния бранш. Затова подкрепяме инициативата на УАСГ и за нас по-точното наименование е „Лидерите-студенти, които искат да строят“. Убеден съм, че този, който веднъж започне да се занимава със строителство, после трудно се отказва.
Основната част от изложителите тук, в УАСГ, са строителни компании, които са сред най-активните членове и на КСБ.
Да, и това е разбираемо. Членовете на КСБ сме задължени да подкрепяме строителното образование и бъдещото професионално развитие на младите хора в сектора. Чувстваме го като наша отговорност. Само така ще мотивираме бъдещите строителни инженери и архитекти да се реализират в България.
На 3 и 4 април Университетът по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) стана домакин на второто издание на най-мащабния интерактивен форум у нас в сферата на архитектурата и строителството „Лидерите, които строят”. Събитието отново срещна бъдещите строителни инженери и архитекти с бизнеса. В тазгодишното издание се включиха голям брой водещи компании от строителния бранш, архитектурни студиа и технологични фирми, които представиха последните иновации в сектора.
Медиен партньор на „Лидерите, които строят” е вестник „Строител“.
Форумът заложи на екологично съобразен подход, който преобрази фоайето на университета в уникално „градче от велпапе“. То осигури интерактивни зони, в които над 30 иновативни компании от сектора представиха своите постижения и технологии. Участниците имаха възможност да се запознаят с най-новите решения и иновации в строителството, като се включиха в различни игри и задачи, които насърчаваха директната комуникация и сътрудничество с представителите на компаниите.
Събитието се превърна в място за обмен на опит, вдъхновение и знания между архитекти, инженери и студенти, и успя да изгради усещане за сплотеност в бранша и предостави възможности за нови професионални контакти и партньорства.
Студенти от различни специалности се включиха и в интерактивните панели и дискусии с утвърдени професионалисти. Сред основните теми на форума бяха устойчивото строителство, дигитализацията на сектора, приложението на BIM технологиите и бъдещето на строителните материали.
Форумът „Лидерите, които строят“ 2025 създаде вълнуваща атмосфера за обмен на знания, вдъхновение и иновации, и доказа, че когато експерти и млади таланти работят заедно, се раждат нови идеи и перспективи за бранша.